بیوگرافی

 

وی کودکی خود را در خانواده ای بسیار فقیر و متعصب گذراند و به لطایف‌الحیل توانست دو سال دیرتر از موعد مقرر، به مدرسه ابتدایی راه پیدا کرده و تحصیلات ابتدایی را تمام کند. وقتی هم سن و سالانش به دبیرستان می‌رفتند او از یک شغل به شغلی دیگر جا عوض می‌کرد:

پادویی خیاطی، متقال بافی، شاگرد بنایی، حروفچینی، کار در تلفن خانه، کارگاه سوهان پزی و معلمی دبستان را تجربه کرد. تحصیلات متوسطه را پس از دو سال سرگردانی بین شغل‌های مختلف، به صورت متفرقه شروع کرد. در خرداد سال ۱۳۴۱ موفق به اخذ دیپلم ریاضی گشت و در همان تابستان در کنکور رشته ریاضی دانشکده علوم دانشگاه تهران قبول شد.

وی در حین تمامی این کارها لحظه ای از مطالعات اجتماعی، سیاسی و تاریخی غافل نشد.

دوره لیسانس ریاضی را با درجه ممتاز گذراند و در سال ۱۳۴۴ رسماً به عنوان دبیر آزمایشگاه مکانیک سیالات رشته ریاضی دانشکده علوم دانشگاه تهران، استخدام دانشگاه تهران شد.

 یک سال بعد، در خرداد سال ۱۳۴۵ موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس ریاضی در رشته آمار شد.

او مدت پنج سال، علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران، در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی تهران، از جمله دانشگاه ملی (شهید بهشتی)، سازمان نقشه‌برداری، دانشسرای عالی ریاضیات تدریس کرد.

در تابستان سال ۱۳۴۹ برای گرفتن دکترای ریاضی عازم آمریکا شد. قبل از اتمام دکترای ریاضی مشکلی پیش آمد که او مجبور به تغییر رشته شد.

در مدت کوتاهی دکتری در رشته نرم‌افزار کام‍پیوتر گرفت و در آمریکا مشغول به کار شد و به دلایل خانوادگی نتوانست به ایران برگردد. وی به مدت ۳۳ سال در دانشگاه‌های آمریکا استاد دانشگاه بود و در نهایت سال ۲۰۰۷ میلادی بازنشسته شد.

وی تالیفات زیادی به زبان انگلیسی در حوزه کامپیوتر دارد. از سال ۱۳۸۰ با نوشتن کتاب « نیم قرن تلاش» شروع به نوشتن به زبان فارسی کرد و تا به امروز تالیفات فراوانی دارد که در ایران به چاپ رسیده‌است.