نظریه نسبیت خاص و عام

در مورد کتاب
مشخصات کتاب
در مورد کتاب

وقتی اینشتین در سال ۱۹۰۵ میلادی با مقالات پی در پی خود درک ما را از ساختار جهان تغییر داده وجود اتم ها و ملکول ها را اثبات کرده حرکت براونی را توضیح داده کوانتای نور را معرفی کرده اثر فوتو الکتریک را بحث کرد (که به آن دلیل به او جایزه نوبل دادند) زیربنای مکانیک کوانتومی را ریخت، جرم را (چیزی را که تا آن زمان پدیده ای اصلی می شمردند) به صورت پدیده ای دست دوم در معروف ترین و ساده ترین فرمول دنیا (E=mc2)  معرفی کرده زمان و مکان مطلق نیوتن را به خاک سپرده و نظریه نسبیت خاص را ارائه داد، هنوز جوانی ۲۶ ساله و کارمند پایه ۲ اداره ثبت اختراعات زوریخ بود.

 آنچه اینشتین را از تمام دانشمندان گذشته و حال جدا می سازد نه نبوغ اوست (که نامش در تمام دنیا نماد نبوغ شده)   و نه کشفیات عظیم او، بلکه روش کار و تحقیق اوست. آزمایشگاه او دامن طبیعت بود و ابزارش تفکر و تعمق. وقتی در ۵ سالگی پدرش قطب نمایی به او هدیه می دهد، اولین واکنش او این است که می خواهد بداند چه چیز عقربه قطب نما را به حرکت وا می دارد. او پشت میز اداره اش نشسته و فک رمی کند که اگر نتیجه قوانین فیزیک بسته به موقعیت مشاهده گر تغییر کند چه مشکلاتی که پیش خواهد آورد. روزی به این فکر می کرد که اگر یک نفر از بالای بلندی آزادانه سقوط کند، نباید وزن خود را احساس کند و این منجر به کشف قوانین جدید جاذبه و از آنجا نظریه نسبیت عام شد.

این کتاب را اینشتین در سال ۱۹۱۶ کمتر از یک سال بعد از اتمام نظریه نسبیت عام با زبان خودش، که زبانی بسیار ساده و همه فهم بوده است برای استفاده عام، به آلمانی می نویسد. امروز این کتاب به بیشتر زبان های دنیا ترجمه شده و در بعضی کشورها به چاپ هفتادم رسیده است. در این کتاب او نظریه نسبیت خاص و ام را با زبانی چنان ساده و گیرا و با کمترین استفاده از فرمول های ریاضی بیان کرده است که هر خواننده ای پس از خواند این کتاب با خود خواهد گفت این ها آن اندازه ساده و روشن است که من متعجبم چرا فقط اینشتین توانسته آن ها را ببیند.

مشاهده پیشگفتار کتاب 

مشخصات کتاب

نویسنده: آلبرت اینشتین

مترجم: علی بهفروز

انتشارات: شرکت سهامی انتشار

تعداد صفحه: ۱۶۸

قطع: رقعی

نظریه نسبیت خاص و عام اینشتین دکتر علی بهفروز